Nowoczesna szklarnia z ogrodowa – czym się powinna wyróżniać?

Nowoczesna szklarnia z ogrodowa – czym się powinna wyróżniać?

Choć tego rodzaju konstrukcje już od wielu dekad stanowią nieodłączny element krajobrazu wsi i miejskich działek, na przestrzeni lat bardzo ewoluowały. Jeżeli zastanawiasz się, czym charakteryzują się nowoczesne szklarnie ogrodowe, wiele interesujących informacji znajdziesz w naszym artykule. Przyjrzymy się zarówno samemu materiałowi wykonania tych obiektów, jak i rozwiązaniom konstrukcyjnym poprawiającym komfort eksploatacji oraz ułatwiającym utrzymanie roślin w doskonałej kondycji.

Nowoczesna szklarnia ogrodowa – z czego powinna być wykonana?

Jeszcze stosunkowo niedawno dominowały ciężkie konstrukcje o drewnianym stelażu i pokryciu z prawdziwego szkła. Ze względu na dużą masę poszczególnych elementów ich montaż nie należał do najprostszych, a wykonanie fundamentu betonowego było praktycznie nieodzowne. Dzisiaj producenci odchodzą już od tego typu rozwiązań, co raz rzadziej spotykamy też popularne w czasach naszego dzieciństwa tunele foliowe. Jaki materiał jest więc teraz na świeczniku?

W obecnych czasach do produkcji ogrodowych szklarni w nowoczesnym stylu wykorzystuje się przede wszystkim poliwęglan komorowy, lity lub trapezowy. Jest to bardzo lekkie tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się nawet ponad 200 razy (!) lepszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne niż zwykłe szkło. Do atutów materiału – zwłaszcza w wersji komorowej – należy też wysoki poziom izolacyjności termicznej, dzięki czemu utrzymanie pożądanej temperatury panującej wewnątrz obiektu nie stanowi żadnego problemu. Warto też podkreślić, że tworzywo nie zmienia swoich właściwości nawet przy ekstremalnych temperaturach wynoszących do -50 lub +50°C, a do tego zapewnia roślinom doskonałą ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (blokuje promieniowanie UV, zabezpiecza przed zbyt wysokim poziomem wilgoci).

Różnica widoczna już z daleka

Wystarczy szybki rzut oka, aby stwierdzić, że nowoczesne szklarnie ogrodowe całkowicie różnią się pod względem wyglądu od swoich tradycyjnych odpowiedników. Raczej nie uświadczymy już tutaj typowej, kanciastej konstrukcji – zdecydowana większość modeli dostępnych aktualnie na rynku posiada półkoliste ściany, dzięki którym światło lepiej rozprasza się po całej powierzchni. Taki kształt sprawia też, że szklarnia ogrodowa z płyt poliwęglanowych prezentuje się bardzo estetycznie i można ją bez trudu wkomponować do praktycznie każdej aranżacji przydomowej oazy zieleni.

Bardzo dobre warunki do rozwoju roślin, co później przekłada się na wyjątkowo dorodne warzywa owoce, zapewnia natomiast wysoka przepuszczalność światła płyt z poliwęglanu. Szklarnie ogrodowe z tego nowoczesnego tworzywa sztucznego pozwalają zdecydowanie wydłużyć sezon upraw nawet do ostatnich dni października. Z kolei fakt, że wewnątrz obiektu powstaje korzystny dla rozwoju roślin mikroklimat i liście zabezpieczone są przed opadami, w których składzie mogą występować niepożądane związki chemiczne, umożliwia uniknięcie wielu chorób – możesz dzięki temu uprawiać z powodzeniem nawet te bardziej wrażliwe odmiany pomidorów i papryk.

Wspaniała łatwość użytkowania

Jednak nie tylko ogromna wytrzymałość i dobry poziom przepuszczalności światła słonecznego sprawiają, że nowoczesne szklarnie ogrodowe z poliwęglanowych płyt cieszą się tak dużą popularnością. Do ich zalet należy bowiem również nieskomplikowany montaż, który nie wymaga użycia jakichkolwiek specjalistycznych narzędzi czy zastosowania fundamentu, a także niewiarygodna wręcz łatwość eksploatacji. Wszystkie zabrudzenia można w bardzo szybki sposób usunąć, na dachu konstrukcji nie gromadzi się śnieg, a żywotność obiektu jest stosunkowo długa i wynosi – oczywiście zależnie od modelu – nawet około 20 lat.

W razie potrzeby nowocześnie zaprojektowaną szklarnię ogrodową z poliwęglanu można też w łatwy sposób rozbudować, dodając po prostu kolejne moduły do już istniejącej konstrukcji.

Najwyższej jakości szklarnie ogrodowe w nowoczesnym wydaniu

  • Szklarnia DOMEK ogrodowa
  • Szklarnia NOWA ogrodowa
    Brak w magazynie
  • Szklarnia Kropla ogrodowa
    Brak w magazynie

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem tego rodzaju konstrukcji, skorzystaj z profesjonalnego doradztwa ze strony ekspertów z firmy e-szklarnia. U nas bez trudu skonfigurujesz szklarnię ogrodową odpowiednio zarówno do indywidualnych potrzeb, jak i wymagań roślin, które chcesz uprawiać. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą!