Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu – czy warto?

Wielu amatorów ogrodnictwa i hodowli roślin zastanawia się, z jakiego materiału budować szklarnię. Coraz większą popularnością ostatnimi czasy cieszą się konstrukcje wykonane z poliwęglanu komorowego stanowiące alternatywę dla obiektów szklanych. Dziś mówimy o tym, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Poliwęglan komorowy – zalety tworzywa

To tworzywo sztuczne powstaje w wyniku ekstruzji z żywicy polimerowej. Z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości jest często stosowane w budownictwie. Do jego cech charakterystycznych można zaliczyć dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i rozciąganie. Niestraszne mu także wysokie ani niskie temperatury, bez problemu sprawuje się w warunkach od -40°C do +120°C. Posiada doskonałą przezroczystość na poziomie 92%, więc dobrze przepuszcza światło; odpowiednio zaimpregnowany specjalną powłoką akrylową z filtrem UV nie zmieni swojej barwy pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Jest lekki, zapewnia dobrą izolację termiczną, ze względu na gładką powierzchnię łatwo utrzymać go w czystości. Warto również podkreślić, że da się go formować na zimno i gorąco, nie nastręcza więc problemu zbudowanie szklarni o dowolnych wymiarach i kształcie.

Szklarnie z poliwęglanu komorowego

Patrząc na zalety tego tworzywa polimerowego nie jest niczym dziwnym, że tak chętnie wykorzystuje się go do budowy szklarni ogrodowych. Można zdecydować się na postawienie jej samodzielnie lub sięgnąć po gotowe obiekty z poliwęglanu i stali. Decydując się na to drugie rozwiązania zyskujemy pewność, że każdy element konstrukcji będzie idealnie dopasowany i nie powstaną żadne szczeliny, przez które do wnętrza mogłyby się dostawać deszcz, śnieg czy wiatr, rośliny będą więc miały zapewnione optymalne warunki do wzrostu. Istnieje możliwość zamówienia szklarni o różnych wymiarach, niektóre mogą sięgać nawet 12 m. Dlaczego jeszcze warto wybrać konstrukcje z poliwęglanu, a nie na przykład ze szkła czy pleksi? Gdyż są one trwalsze i bezpieczniejsze niż inne tego typu konstrukcje, a także bardziej estetyczne, niestraszne im będą też żadne warunki atmosferyczne.