Jakie warzywa uprawiać w szklarni – co sadzić i hodować?

Jakie warzywa uprawiać w szklarni – co sadzić i hodować?

Choć można je kupić w każdym supermarkecie, to każdy wie, że najlepiej smakują te wyhodowane własnoręcznie. Jednak warzywa z własnej szklarni nie tylko charakteryzują się lepszymi walorami smakowymi, co szybko zauważysz przygotowując ulubione potrawy na ich bazie. Są również zdecydowanie zdrowsze dla naszego organizmu, gdyż nie zawierają w sobie pozostałości chemicznych środków ochrony roślin czy biostymulatorów przyspieszających dojrzewanie. Które z nich możesz uprawiać w przydomowym ogrodzie lub na działce, gdy stanie już na niej nowoczesna szklarnia z poliwęglanu? Czy warunki panujące w tego rodzaju obiektach mogą przyczynić się do uzyskania zbiorów o lepszej jakości niż w przypadku tradycyjnej uprawy gruntowej? Z jakimi nieoczywistymi korzyściami wiąże się uprawa w warunkach cieplarnianych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule, serdecznie zachęcamy do lektury!

Najpopularniejsze warzywa uprawiane w szklarni ogrodowej

Najczęściej spotkamy w niej oczywiście pomidory – do uwielbianych przez Polaków odmian należą choćby słynne Bawole Serca, których charakterystyczną cechą są naprawdę spore rozmiary (masa niektórych okazów może osiągać nawet ponad 600 g). Dużo słodsze są natomiast pomidory odmiany Malinowy Ożarowski. Ta wysokopienna roślina cieszy się ogromną popularnością ze względu na doskonałą plenność i możliwość zebrania pierwszych zbiorów już po niecałych dwóch miesiącach od wysadzenia.

Do często uprawianych warzyw w szklarniach poliwęglanowych i tradycyjnych tunelach foliowych należą również papryki, które są szczególnie ciepłolubne. Podobnie jak w przypadku pomidorów, uprawa papryk (niezależnie od tego, czy wybierzemy odmiany słodkie czy te niesamowicie ostre, które nierzadko osiągają nawet setki tysięcy SHU zgodnie ze skalą Scoville’a) odbywa się w naszej strefie klimatycznej z rozsady. Warto pamiętać, że papryki i pomidory można hodować obok siebie – takie połączenie może nawet przyczynić się do zwiększenia naszych plonów ze względu na mniejsze ryzyko pojawienia się mszyc.

Wyliczając warte posadzenia warzywa szklarniowe, nie możemy zapomnieć też o ogórkach. Ich uprawa w warunkach cieplarnianych jest dużo łatwiejsza niż przy wysadzaniu do gruntu. Aby cieszyć się efektownymi okazami w dużych ilościach, należy jednak regularnie stosować specjalne nawozy do ogórków, gdyż rośliny posiadają dość wysokie wymagania pokarmowe.

Młode warzywa do sałatek i surówek – z łatwością wyhodujesz je w przydomowej szklarni!

Jeżeli chcesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zwiększyć zawartość nieprzetworzonego, „czystego” jedzenia w diecie, bardzo dobrym pomysłem jest uprawa tzw. nowalijek we własnym ogrodzie. Szklarnia z poliwęglanu komorowego, litego lub trapezowego umożliwia stworzenie wręcz idealnych warunków do rozwoju sałaty, rukoli, pietruszki, kalarepy, rzodkiewki i innych gatunków znanych ze swoich prozdrowotnych właściwości. Nasiona można wysiewać już na koniec lutego i cieszyć się w szklarni świeżutkimi warzywami przez wiele miesięcy – czasami nawet do listopada! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na Twoim talerzu lądują wyłącznie pełnowartościowe produkty, wolne od wszelkiego rodzaju toksycznych substancji. Zbiory możesz wykorzystać choćby do zrobienia pysznych sałatek – zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo pieniędzy, a dodatkowo zapewnisz swojemu organizmowi szerokie spektrum niezbędnych do życia witamin i minerałów.

Czemu warto uprawiać warzywa na własne potrzeby w szklarni poliwęglanowej?

Ze względu na lepsze plony oraz możliwość zapewnienia roślinom optymalnych warunków do rozwoju. Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej wykonanej z odpornego na uszkodzenie poliwęglanu to świetny sposób na ochronę wrażliwych, ciepłolubnych roślin przed szkodnikami, chorobami grzybiczymi oraz niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Konstrukcje tego typu nie kosztują dużo, a możesz dzięki nim wyhodować wszystkie swoje ulubione warzywa: nie tylko te najpopularniejsze, jak ogórki, papryki i pomidory, ale również nowalijki oraz m.in. bakłażany, szpinak, czosnek czy wszelkiego rodzaju zioła.

Jeżeli zależy Ci na szklarniach ogrodowych z poliwęglanu o najlepszym stosunku jakości do ceny na rynku, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą! Oprócz samych konstrukcji przeznaczonych do uprawy warzyw, sprzedajemy również przydatne akcesoria w postaci np. automatycznych otwieraczy okien.