Jaką grubość poliwęglanu wybrać na zadaszenie tarasu?

Jaką grubość poliwęglanu wybrać na zadaszenie tarasu?

Chyba każdy właściciel domu bądź mieszkania z ogródkiem pragnie własnej, zabudowanej przestrzeni na świeżym powietrzu, w której można zrelaksować się praktycznie niezależnie od panującej pogody. Dlatego właśnie tarasy stają się coraz częściej spotykaną konstrukcją zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w starszych, odnowionych budynkach. Niemniej jednak wyłącznie te odpowiednio zadaszone są w stanie osłonić domowników przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak mocne słońce, deszcz czy wiatr. Dowiedz się, jak stworzyć taras swoich marzeń i jaką grubość poliwęglanu wybrać na zadaszenie tarasowe, by móc cieszyć się udanym odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto zadaszyć taras?

Wraz z końcem zimy i rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego zaczynamy coraz więcej czasu spędzać na dworze. Jest to także początek sezonu grillowania oraz popijania porannej kawy i wieczornej herbaty na świeżym powietrzu. Niestety nie każdego wiosennego czy letniego dnia możemy cieszyć się piękną pogodą, bezchmurnym niebem i zerowymi opadami. Z doświadczenia wiemy także że porywisty wiatr oraz opady deszczu są w stanie łatwo zepsuć plany na długo wyczekiwane wolne. Decydując się na zadaszenie tarasu problem niesprzyjającej pogody znika! Jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do tego rodzaju konstrukcji jest poliwęglan. Materiał ten pozwala zapewnić pełen komfort wypoczynku na zewnątrz niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Dlaczego warto wybrać poliwęglan na zadaszenie tarasu?

Poliwęglan to nic innego jak wysokiej jakości tworzywo, które z powodzeniem stosowane jest do budowy różnego rodzaju przeszkleń zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i w obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej. Jest to przede wszystkim materiał bardzo wytrzymały i mocny, a jednocześnie bardzo bezpieczny. Przetrwa on zarówno opady deszczu i śniegu, jak i intensywne słońce. Ponadto już od jakiegoś czasu skutecznie wypiera swój pierwowzór – klasyczne szkło hartowane. Dzięki temu wyróżnia go bardzo szerokie zastosowanie. Chętnie wybierany jest nie tylko do zadaszeń tarasu, ale także do:

  • zabudowy balkonów,
  • drzwi wejściowych,
  • werand,
  • szklarni,
  • ogrodów zimowych.

Sprawdza się również jako wypełnienie ścianek działowych, balustrad, bram oraz jako daszek nad drzwi.

Lity czy komorowy – jaki poliwęglan wybrać?

Surowiec występuje w dwóch wersjach – komorowej i litej. Poliwęglan lity to doskonały zamiennik szkła. Z wyglądu jest to płaska, jednolita tafla przezroczystego tworzywa o gładkiej strukturze. Natomiast komorowy jest cieńszy, lekki, ale również bardzo wytrzymały. Wybór konkretnego rodzaju tworzywa ma wpływ na właściwości techniczne zadaszenia tarasu i jest to kwestia indywidualna. Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim wytrzymałość, elastyczność, współczynnik przenikania światła, a także współczynnik izolacyjności cieplnej oraz grubość poliwęglanu na zadaszenie tarasu. Ponadto, jeśli pokrycie ma także chronić przed promieniowaniem słonecznym, to warto wybrać wariant mleczny bądź dymiony.

Jak gruby poliwęglan na zadaszenie tarasu?

Chociaż na rynku dostępne są płyty o grubości wynoszącej pomiędzy 3 mm a 25 mm, to w przypadku komorowego zalecana grubość poliwęglanu na zadaszenie tarasu powinna wynosić około 10-16 mm. Niemniej jednak dokładny wybór płyty powinien być uzależniony od wielkości pojedynczej komory. Natomiast dobierając grubość litego poliwęglanu na zadaszenie tarasu, zainteresowani mają do wyboru płyty o grubości od około 2 mm do 10 mm. Jak dobrać grubość płyty? Najlepiej nie przesadzić w żadną stronę, gdyż dobór zbyt cienkiej płyty może skutkować jej rezonowaniem i uszkodzeniem, np. na skutek zalegającego śniegu, z kolei zbyt gruba płyta z uwagi na większą wagę może wymagać zastosowania wzmocnionej konstrukcji. Specjaliści doradzają, by średnia grubość poliwęglanu litego na zadaszenie tarasu wynosiła od 3 mm do 6 mm. To właśnie taka grubość jest najczęściej wybierana podczas zabudowania zadaszenia tarasowego.